LPC1764FBD100
Part No LPC1764FBD100
Manufacturer NXP
Catalog Embedded – Microcontrollers
Description IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP
Datasheet    LPC1764FBD100 Datasheet
Add to portfolio inquiry sheet
Product Details
Product Feature:
The LPC1764FBD100 is an integrated circuit that belongs to the category of electronic components known as ARM Cortex-M3 core processors. It is manufactured by NXP and is available in tray packaging. This product has a 32-bit part core size and a speed (frequency) of 100MHz. The number of I/O is 70, and the program memory size is 128KB (128K x 8). The program memory type is FLASH, and the data RAM size is 32K x 8. The supply voltage – operating is 2.4 V to 3.6 V, and the data converters are A/D 8x12b. The operating temperature range is -40°C to 85°C (TA), and the case/package is 100-LQFP (14×14). This product has a medium popularity and a 66% fake threat in the open market. The supply and demand status is balanced.
Products specifications
Categories Integrated Circuits
Manufacturer NXP
Packaging Tray
Status Active
Core Processor ARM Cortex-M3
Part Core Size 32-Bit
Speed(Frequency) 100MHz
Number of I/O 70
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Program Memory Type FLASH
Data RAM Size 32K x 8
Supply Voltage – Operating 2.4 V to 3.6 V
Data Converters A/D 8x12b
Temperature Range – Operating -40°C to 85°C (TA)