TPS3823-30DBVR
Part No TPS3823-30DBVR
Manufacturer Texas Instruments
Catalog PMIC – Supervisors
Description Processor Supervisor 2.63V 1 Active Low/Push-Pull 5-Pin SOT-23 T/R / IC 2.63V SUPPLY MONITOR SOT-23-5
Datasheet TPS3823-30DBVR Datasheet
Add to portfolio inquiry sheet
Product Details
Description
Product Overview: TPS3823-30DBVR by Texas Instruments
Key Features
  • Voltage Supervision:The TPS3823-30DBVR provides precision voltage monitoring, with a threshold of 3.0V, making it suitable for 3.3V systems.
Applications
  • Microprocessor or microcontroller systems
  • Industrial equipment
  • Portable/battery-powered electronics
  • Networking and telecommunication systems
  • Automotive control systems
Products specifications
Categories Integrated Circuits
Manufacturer Texas Instruments
Packaging Reel – TR
Status Active
Type Simple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored 1
Output Push-Pull, Totem Pole
Reset Active Low
Reset Timeout 120 ms Minimum
Voltage – Threshold 2.63V
Temperature Range – Operating -40°C to 85°C (TA)