LMR16006XDDCR
Part No LMR16006XDDCR
Manufacturer Texas Instruments
Catalog PMIC – Voltage Regulators – DC DC Switching Regulators
Description IC REG BUCK ADJ 0.6A 6SOT
Datasheet LMR16006XDDCR Datasheet
Add to portfolio inquiry sheet
Product Details
  • Description
    LMR16006XDDCR Step-Down Converter by Texas Instruments
    Key Features
    • Input Voltage Range:The device supports a wide input voltage range from 4.5V to 60V, making it versatile for various power supply scenarios.
    • Output Current Capability:It is capable of delivering up to 0.6A of continuous output current, which can be adjusted by an external resistor.
    • Adjustable Output Voltage:The output voltage is adjustable from 1.225V to 37V, providing flexibility to power a wide range of devices.
    Applications
    • Automotive infotainment and body electronics
    • Industrial power supplies
    • Power conditioning for solar inverters
    • Networking and telecom equipment
    • Battery-powered devices
    Products specifications
    Halogen Free Compliant
    Estimated EOL Date 2027
    Is this a common-used part? Yes
    Popularity High
    Fake Threat In the Open Market 63 pct.
    Supply and Demand Status Limited
    Alternative Parts
    (Cross-Reference)
    L4976;  L4976D013TR;
    Country of Origin Malaysia
    ECCN EAR99
    Introduction Date October 27, 2014
    Family Name LMR16006
    Case / Package TSOT-23-6
    Mounting SMD (SMT)
    Temperature Range – Operating -40°C to 125°C (TJ)
    Synchronous Rectifier No
    Frequency – Switching 700kHz
    Output Current 600mA
    Maximum Output Voltage 55V
    Nominal Output Voltage (Min/Fixed) 0.765V
    Maximum Input Voltage 60V
    Minimum Input Voltage 4V