AMS1117-3.3
Part No AMS1117-3.3
Manufacturer UMW
Catalog Integrated Circuits (ICs), Power Management (PMIC)
Description 1A 60dB@(120Hz) Fixed 3.3V Positive electrode 12V SOT-223 Voltage Regulators – Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators ROHS
Datasheet AMS1117 3.3 Datasheet
Add to portfolio inquiry sheet
Product Details
Products Specifications
Type Description
Category Integrated Circuits (ICs)
Power Management (PMIC)
Mfr UMW
Packaging Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Part Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage – Input (Max) 12V
Voltage – Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage – Output (Max)
Voltage Dropout (Max) 1.3V @ 1A
Current – Output 1A
Current – Quiescent (Iq) 10 mA
PSRR 75dB (120Hz)
Control Features Current Limit
Protection Features Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)