STM32L071RBT6
Part No STM32L031G6U6TR
Manufacturer STMicroelectronics
Catalog Embedded – Microcontrollers
Description IC MCU 32BIT 32KB FLASH 28UFQFPN / ARM® Cortex®-M0+ series Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH 28-UFQFPN (4×4)
Datasheet STM32L031G6U6TR Datasheet
Add to portfolio inquiry sheet
Product Details
Description
STM32L071RBT6 Microcontroller Overview
Key Features
  • Core:ARM Cortex-M0+ 32-bit RISC core operating at a frequency of up to 32 MHz.
Applications
  • Industrial control systems
  • Consumer electronics
  • Internet of Things (IoT) devices
  • Medical and wellness applications
  • Smart metering
  • Wearable devices
Products specifications
Packaging Tray
Core Processor ARM Cortex -M0+
Core Size 32-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I2C, IrDA, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O 51
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 6K x 8
RAM Size 20K x 8
Voltage – Supply (Vcc/Vdd) 1.65V ~ 3.6V
Data Converters A/D 16x12b
Oscillator Type Internal
Temperature Range – Operating -40°C ~ 85°C