STM32L031G6U6TR
Part No STM32L031G6U6TR
Manufacturer STMicroelectronics
Catalog Embedded – Microcontrollers
Description IC MCU 32BIT 32KB FLASH 28UFQFPN / ARM® Cortex®-M0+ series Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH 28-UFQFPN (4×4)
Datasheet STM32L031G6U6TR Datasheet
Add to portfolio inquiry sheet
Product Details
Description
STM32L031G6U6TR Microcontroller by STMicroelectronics
At the heart of the STM32L031G6U6TR is a 32-bit ARM® Cortex®-M0+ core, which operates at a frequency of up to 32 MHz. This core is designed to offer the perfect balance between power consumption and processing capability, ensuring that applications not only run smoothly but also maintain energy efficiency. The MCU comes with 32KB of flash memory and 8KB of RAM, providing ample space for application code and data storage.
Products specifications
Category Integrated Circuits (ICs)>Embedded – Microcontrollers
Mfr STMicroelectronics
Series STM32L0
Package Tape & Reel
Core Processor ARM® Cortex®-M0+
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 32MHz
Connectivity I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O 21
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 1K x 8
RAM Size 8K x 8
Supply Voltage – Operating 1.8V ~ 3.6V
Data Converters A/D 10x12b
Oscillator Type Internal
Temperature Range – Operating -40°C ~ 85°C (TA)