MCIMX6U5EVM10AC
MCIMX6U5EVM10AC
Part No MCIMX6U5EVM10AC
Manufacturer Freescale Semiconductor – NXP
Catalog Embedded – Microprocessors
Description IC MPU I.MX6DL 1.0GHZ 624MAPBGA / SOC i.MX 6DualLite ARM Cortex A9 0.04um Medical 624-Pin MAP-BGA Tray
Datasheet MCIMX6U5EVM10AC Datasheet
Add to portfolio inquiry sheet
Product Details
Description
The NXP 137611-MCIMX6U5EVM10AC is an integrated circuit with an ARM Cortex-A9 core processor. This IC has two cores with a bus width of 32-bit, and the co-processors/DSP include multimedia and NEON SIMD. The RAM controllers include LPDDR2, LVDDR3, and DDR3, and the display and interface controllers include keypad and LCD. This IC has USB 2.0 + PHY (4), and the voltage for I/O is 1.8V, 2.5V, 2.8V, and 3.3V. The additional interfaces include CAN, I2C, I2S, MMC/SD/SDIO, SAI, SPI, SSI, and UART. This IC is packaged in a 624-MAPBGA (21×21) case and can operate at a speed of 1.0GHz. The operating temperature range is -20°C to 105°C (TJ), and this IC is suitable for use in various applications, including multimedia devices, automotive systems, and industrial control systems. The fake threat in the open market is 34 percent, and the supply and demand status is limited.
Products specifications
Supply and Demand Status Limited
Family Name MCIMX6U
Introduction Date December 20, 2013
ECCN 5A992.c
Country of Origin China, Singapore, Taiwan
Halogen Free Compliant
Estimated EOL Date 2027
Alternative Parts
(Cross-Reference)
MCIMX6U5EVM10AB;  MCIMX6U5EVM10ACR; MCIMX6U5EVM10AD; MCIMX6U5EVM10ADR;
Fake Threat In the Open Market 34 pct.
Popularity High
Is this a common-used part? Yes
Additional Interfaces CAN, I2C, I2S, MMC/SD/SDIO, SAI, SPI, SSI, UART
Case / Package 624-MAPBGA (21×21)
Temperature Range – Operating -20°C to 105°C (TJ)
Voltage – I/O 1.8V, 2.5V, 2.8V, 3.3V
USB USB 2.0 + PHY (4)
Ethernet 10/100/1000 Mbps (1)
Display & Interface Controllers Keypad, LCD
Graphics Acceleration Yes
RAM Controllers LPDDR2, LVDDR3, DDR3
Co-Processors/DSP Multimedia; NEON SIMD
Speed(Frequency) 1.0GHz