MCF5272VM66
Part No MCF5272VM66
Manufacturer Freescale Semiconductor – NXP
Catalog Embedded – Microcontrollers
Description MPU ColdFire MCF5xxx Processor RISC 32bit 66MHz 3.3V 196-Pin MAP-BGA Tray / IC MCU 32BIT 16KB ROM 196MAPBGA
Datasheet MCF5272VM66 Datasheet
Add to portfolio inquiry sheet
Product Details
Description
The MCF5272VM66 is an integrated circuit manufactured by NXP. It is a 32-bit microcontroller with a Coldfire V2 core processor, 32 I/O pins, 16KB program memory size, and no data converters. It also features a 66MHz frequency, a supply voltage range of 3 V to 3.6 V, and a data RAM size of 1K x 32. This product is packaged in a 196-MAPBGA (15×15) tray. The MCF5272VM66 is not for new designs and has a high popularity with a limited supply and demand status.
Products specifications
Categories Integrated Circuits
Manufacturer NXP
Packaging Tray
Status Not For New Designs
Core Processor Coldfire V2
Part Core Size 32-Bit
Speed(Frequency) 66MHz
Number of I/O 32
Program Memory Size 16KB (4K x 32)
Program Memory Type ROM
Data RAM Size 1K x 32
Supply Voltage – Operating 3 V to 3.6 V
Oscillator Type External
Temperature Range – Operating 0°C to 70°C (TA)