LPC1765FBD100
Part No LPC1765FBD100
Manufacturer NXP
Catalog Embedded – Microcontrollers
Description IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Datasheet LPC1765FBD100 Datasheet
Add to portfolio inquiry sheet
Product Details
  • Description
    NXP LPC1765FBD100 Microcontroller
    Key Features:
    • Core:ARM Cortex-M3 processor, running at frequencies of up to 100 MHz.
    Development Support:
    Applications:
    • Industrial Automation and Control Systems
    • Medical Devices and Diagnostic Equipment
    • Automotive and Electric Vehicle Management
    • Communication Gateways and Protocol Converters
    • Energy Management and Smart Grid Infrastructure
      Products specifications
      Categories Integrated Circuits
      Manufacturer NXP
      Packaging Tray
      Status Active
      Core Processor ARM Cortex-M3
      Part Core Size 32-Bit
      Speed(Frequency) 100MHz
      Number of I/O 70
      Program Memory Size 256KB (256K x 8)
      Program Memory Type FLASH
      Data RAM Size 64K x 8
      Supply Voltage – Operating 2.4 V to 3.6 V
      Data Converters A/D 8x12b, D/A 1x10b
      Temperature Range – Operating -40°C to 85°C (TA)