MCF52259CAG80
art No MCF52259CAG80
Manufacturer Freescale Semiconductor – NXP
Catalog Embedded – Microcontrollers
Description MCU 32-bit ColdFire RISC 512KB Flash 3.3V 144-Pin LQFP Tray / IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144LQFP
Add to portfolio inquiry sheet
Product Details
  • Description
    The NXP MCF52259CAG80 is a 32-bit microcontroller with a Coldfire V2 core processor. It has 96 I/O pins and a program memory size of 512KB (512K x 8) with a FLASH program memory type. It also has A/D 8x12b data converters. The operating temperature range is -40°C to 85°C (TA) and it comes in a 144-LQFP (20×20) case/package. The supply voltage for operating is 3 V to 3.6 V. This microcontroller is ideal for use in integrated circuits and has a high popularity in the market with a balanced supply and demand status. It is commonly used in automation & process control and medical applications.
    Products specifications
    Categories Integrated Circuits
    Manufacturer NXP
    Packaging Tray
    Status Active
    Core Processor Coldfire V2
    Part Core Size 32-Bit
    Speed(Frequency) 80MHz
    Number of I/O 96
    Program Memory Size 512KB (512K x 8)
    Program Memory Type FLASH
    Data RAM Size 64K x 8
    Supply Voltage – Operating 3 V to 3.6 V
    Data Converters A/D 8x12b
    Temperature Range – Operating -40°C to 85°C (TA)